ST STGP10NB60S
STGP10NB60S picture photo
Mfg. Part Number
STGP10NB60S
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 29A 80W TO220
Datasheet Download
STGP10NB60S.pdf
Availability of STGP10NB60S
QUANTITY
STGP10NB60S Order Process
Ship out your order
Specifications of STGP10NB60S
Internal Part NumberEIS-STGP10NB60S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGP10NB60S View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesPowerMESH™
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)29A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.75V @ 15V, 10A
Power - Max80W
Switching Energy600µJ (on), 5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge33nC
Td (on/off) @ 25°C700ns/1.2µs
Test Condition480V, 10A, 1 kOhm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGP10NB60S
Related LinksSTGP1, STGP10NB60S Datasheet, ST Distributor
STGP10NB60S Details Description
Related parts for STGP10NB60S
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 25.62VC SMT datasheet.pdf
CAP ARRAY 1.0UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
CABLE TIE HD,15-1/4",NAT,100PK datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 330PF 6.3V X6S 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 750UH 112MA 28.6 OHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HI-FLOW 0.74X1.8 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 51K OHM 10SIP datasheet.pdf