ST STGP30H60DF
STGP30H60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGP30H60DF
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 60A 260W TO220
Datasheet Download
STGP30H60DF.pdf
Availability of STGP30H60DF
QUANTITY
STGP30H60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGP30H60DF
Internal Part NumberEIS-STGP30H60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGP30H60DF View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)120A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.4V @ 15V, 30A
Power - Max260W
Switching Energy350µJ (on), 400µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge105nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/160ns
Test Condition400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)110ns
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGP30H60DF
Related LinksSTGP3, STGP30H60DF Datasheet, ST Distributor
STGP30H60DF Details Description
Related parts for STGP30H60DF
TVS DIODE 70VWM 15VC SOT363-6 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 220V datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 108W datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf