ST STGW35HF60W
STGW35HF60W picture photo
Mfg. Part Number
STGW35HF60W
Brief Description
IGBT 600V 60A 200W TO247
Datasheet Download
STGW35HF60W.pdf
Availability of STGW35HF60W
QUANTITY
STGW35HF60W Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW35HF60W
Internal Part NumberEIS-STGW35HF60W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGW35HF60W View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)60A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 20A
Power - Max200W
Switching Energy290µJ (on), 185µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge140nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/175ns
Test Condition400V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW35HF60W
Related LinksSTGW3, STGW35HF60W Datasheet, ST Distributor
STGW35HF60W Details Description
Related parts for STGW35HF60W
IC 8 CHANNEL DAC S/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER 14POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 155MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf