ST STGW40H120F2
STGW40H120F2 picture photo
Mfg. Part Number
STGW40H120F2
Brief Description
IGBT 1200V 40A HS TO-247
Datasheet Download
STGW40H120F2.pdf
Availability of STGW40H120F2
QUANTITY
STGW40H120F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW40H120F2
Internal Part NumberEIS-STGW40H120F2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Power - Max468W
Switching Energy1mJ (on), 1.32mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge187nC
Td (on/off) @ 25°C18ns/152ns
Test Condition600V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW40H120F2
Related LinksSTGW40, STGW40H120F2 Datasheet, ST Distributor
STGW40H120F2 Details Description
Related parts for STGW40H120F2
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80MQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 240V datasheet.pdf
XIO2000AEVM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W DL +/-12VOUT DIP datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 500PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
762 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf