ST STGW40V60DF
STGW40V60DF picture photo
Mfg. Part Number
STGW40V60DF
Brief Description
IGBT 600V 80A 283W TO247
Datasheet Download
STGW40V60DF.pdf
Availability of STGW40V60DF
QUANTITY
STGW40V60DF Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW40V60DF
Internal Part NumberEIS-STGW40V60DF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max283W
Switching Energy456µJ (on), 411µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge226nC
Td (on/off) @ 25°C52ns/208ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)41ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW40V60DF
Related LinksSTGW4, STGW40V60DF Datasheet, ST Distributor
STGW40V60DF Details Description
Related parts for STGW40V60DF
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 126UM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 106K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC LED DRIVER 60V 40MA CC PDI123 datasheet.pdf