ST STGW40V60F
STGW40V60F picture photo
Mfg. Part Number
STGW40V60F
Brief Description
IGBT 600V 80A 283W TO247
Datasheet Download
STGW40V60F.pdf
Availability of STGW40V60F
QUANTITY
STGW40V60F Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW40V60F
Internal Part NumberEIS-STGW40V60F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 40A
Power - Max283W
Switching Energy456µJ (on), 411µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge226nC
Td (on/off) @ 25°C52ns/208ns
Test Condition400V, 40A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW40V60F
Related LinksSTGW4, STGW40V60F Datasheet, ST Distributor
STGW40V60F Details Description
Related parts for STGW40V60F
IC ADC 20BIT QUAD-INPUT 48VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 14POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC OCT TRANSP D-TYP LATCH 20SOIC datasheet.pdf
CONN TERM TUBULAR 1/0AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 250PS GOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .76M datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
STOP PAWL BLOCK datasheet.pdf
SL-SMT5.08/09/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf