ST STGW50HF60S
STGW50HF60S picture photo
Mfg. Part Number
STGW50HF60S
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 110A 284W TO247
Datasheet Download
STGW50HF60S.pdf
Availability of STGW50HF60S
QUANTITY
STGW50HF60S Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW50HF60S
Internal Part NumberEIS-STGW50HF60S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTGW50HF60S View All Specifications
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)110A
Current - Collector Pulsed (Icm)130A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.45V @ 15V, 30A
Power - Max284W
Switching Energy250µJ (on), 4.2mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge200nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/220ns
Test Condition400V, 30A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW50HF60S
Related LinksSTGW5, STGW50HF60S Datasheet, ST Distributor
STGW50HF60S Details Description
Related parts for STGW50HF60S
DIODE ZENER ARRAY 3.6V SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC LENS DVR SMALL LIQUID 8-WLP datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/2.9V 10DFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 2V 20% 0603 datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf