ST STGW80H65FB
STGW80H65FB picture photo
Mfg. Part Number
STGW80H65FB
Brief Description
IGBT 650V 120A 469W TO-247
Datasheet Download
STGW80H65FB.pdf
Availability of STGW80H65FB
QUANTITY
STGW80H65FB Order Process
Ship out your order
Specifications of STGW80H65FB
Internal Part NumberEIS-STGW80H65FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)120A
Current - Collector Pulsed (Icm)240A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 80A
Power - Max469W
Switching Energy2.1mJ (on), 1.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge414nC
Td (on/off) @ 25°C84ns/280ns
Test Condition400V, 80A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGW80H65FB
Related LinksSTGW8, STGW80H65FB Datasheet, ST Distributor
STGW80H65FB Details Description
Related parts for STGW80H65FB
IC MOTOR CONTROLLER ANALOG 24DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 3POS datasheet.pdf
CONN PLUG HSNG 8POS DUAL BLACK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS78230-445 datasheet.pdf
CBL 4POS M12 R/A SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
B-155-03 datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf