ST STGWT60H65DFB
STGWT60H65DFB picture photo
Mfg. Part Number
STGWT60H65DFB
Brief Description
IGBT 650V 80A 375W TO3P-3L
Datasheet Download
STGWT60H65DFB.pdf
Availability of STGWT60H65DFB
QUANTITY
STGWT60H65DFB Order Process
Ship out your order
Specifications of STGWT60H65DFB
Internal Part NumberEIS-STGWT60H65DFB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTail-Less 600 V IGBT V Series
650 V IGBT HB Series
IGBT TypeTrench Field Stop
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)240A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2V @ 15V, 60A
Power - Max375W
Switching Energy1.09mJ (on), 626µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge306nC
Td (on/off) @ 25°C51ns/160ns
Test Condition400V, 60A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STGWT60H65DFB
Related LinksSTGWT6, STGWT60H65DFB Datasheet, ST Distributor
STGWT60H65DFB Details Description
Related parts for STGWT60H65DFB
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC FILTR BLDNGBLK R-R DUAL16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 0.55A SOT666 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 300KSPS 16QSOP datasheet.pdf
LOCK WASHER FOR 160X10329X datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HAN HOOD W/ADAPT ASSY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.0011UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf
Audio/Video, 60 MHz, 16 ] 8, Gain of +2 Crosspoint Switch IC datasheet.pdf