ST STI19NM65N
STI19NM65N picture photo
Mfg. Part Number
STI19NM65N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 650V 15.5A I2PAK
Datasheet Download
STI19NM65N.pdf
Availability of STI19NM65N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STI19NM65N Order Process
Ship out your order
Specifications of STI19NM65N
Internal Part NumberEIS-STI19NM65N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)650V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 7.75A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs55nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1900pF @ 50V
Power - Max150W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageI2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STI19NM65N
Related LinksSTI19, STI19NM65N Datasheet, ST Distributor
STI19NM65N Details Description
Related parts for STI19NM65N
IC REG LDO 5V 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
ADAPTER TERM STRIP JACK 10-32BLK datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 800MA 570 MOHM datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 2KX9 32-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf