| Internal Part Number | EIS-STK12C68-SF45 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | NVRAM (Nonvolatile RAM) Overview | |
| Video File | Cypress Nonvolatile RAMs | |
| PCN Assembly/Origin | Assembly Site Transfer 23/Dec/2014 | |
| Standard Package | 125 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) | |
| Memory Size | 64K (8K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.342", 8.69mm Width) | |