| Internal Part Number | EIS-STK14C88-5C45M | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 13/Jun/2013 | |
| Standard Package | 24 | |
| Memory Size | 256K (32K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 32-CDIP (0.300", 7.62mm) | |