| Internal Part Number | EIS-STK22C48-NF45TR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 13/Dec/2013 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | NVSRAM (Non-Volatile SRAM) | |
| Memory Size | 16K (2K x 8) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | |