ST STL11N4LLF5
STL11N4LLF5 picture photo
Mfg. Part Number
STL11N4LLF5
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 11A POWERFLAT
Datasheet Download
STL11N4LLF5.pdf
Availability of STL11N4LLF5
QUANTITY
STL11N4LLF5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STL11N4LLF5
Internal Part NumberEIS-STL11N4LLF5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTL11N4LLF5 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ V
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.7 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs12.9nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1570pF @ 25V
Power - Max50W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePowerFlat™ (3.3x3.3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STL11N4LLF5
Related LinksSTL11, STL11N4LLF5 Datasheet, ST Distributor
STL11N4LLF5 Details Description
Related parts for STL11N4LLF5
IC DRIVER MOSFET 9A LS 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY INLET FILTERED 6A datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 60W datasheet.pdf
508 TB PL PL DIN/R WF B datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf