ST STL70N10F3
STL70N10F3 picture photo
Mfg. Part Number
STL70N10F3
Brief Description
MOSFET N CH 100V 82A PWRFLAT 5X6
Datasheet Download
STL70N10F3.pdf
Availability of STL70N10F3
QUANTITY
STL70N10F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of STL70N10F3
Internal Part NumberEIS-STL70N10F3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTL70N10F3 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ III
PackagingCut Tape (CT)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C82A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8.4 mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs56nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3210pF @ 25V
Power - Max136W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePowerFlat™ (5x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STL70N10F3
Related LinksSTL70, STL70N10F3 Datasheet, ST Distributor
STL70N10F3 Details Description
Related parts for STL70N10F3
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
RES ARRAY 22 RES 100K OHM 24DRT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL SO6-5 datasheet.pdf
RES 182K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
POT 1 OHM 1000W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf