ST STM1061N26WX6F
STM1061N26WX6F picture photo
Mfg. Part Number
STM1061N26WX6F
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC VOLT DETECTOR 2.6V LP SOT-23
Datasheet Download
STM1061N26WX6F.pdf
Availability of STM1061N26WX6F
QUANTITY
STM1061N26WX6F Order Process
Ship out your order
Specifications of STM1061N26WX6F
Internal Part NumberEIS-STM1061N26WX6F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM1061 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout30 µs Typical Propagation Delay
Voltage - Threshold2.6V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM1061N26WX6F
Related LinksSTM1061, STM1061N26WX6F Datasheet, ST Distributor
STM1061N26WX6F Details Description
Related parts for STM1061N26WX6F
SIDACTOR BI 140V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC PCMCIA/CARDBUS SGL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 100V 1210 datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 40MA 30 OHM SMD datasheet.pdf