| Internal Part Number | EIS-STM32F048C6U6 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 260 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Embedded - Microcontrollers | |
| Series | STM32 F0 | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 48MHz | |
| Connectivity | CAN, HDMI-CEC, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 38 | |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 6K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.65 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 13x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |