ST STM32F071VBT6
STM32F071VBT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F071VBT6
Brief Description
IC MCU 32BIT 128K FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F071VBT6.pdf
Availability of STM32F071VBT6
QUANTITY
STM32F071VBT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F071VBT6
Internal Part NumberEIS-STM32F071VBT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityHDMI-CEC, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O87
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F071VBT6
Related LinksSTM32F, STM32F071VBT6 Datasheet, ST Distributor
STM32F071VBT6 Details Description
Related parts for STM32F071VBT6
CONN D-SUB MOD JACK PLUG 8POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 3.3V 8A datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/TIMER 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 34POS datasheet.pdf