ST STM32F100VET6
STM32F100VET6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F100VET6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU ARM 32BIT 128K FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F100VET6.pdf
Availability of STM32F100VET6
QUANTITY
STM32F100VET6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F100VET6
Internal Part NumberEIS-STM32F100VET6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F100VE View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed24MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F100VET6
Related LinksSTM32F, STM32F100VET6 Datasheet, ST Distributor
STM32F100VET6 Details Description
Related parts for STM32F100VET6
IC AMP CATV HBT SIGE DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER CATV 3.3V 20LFCSP datasheet.pdf
VARISTOR 675V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS datasheet.pdf