ST STM32F101CBU6TR
STM32F101CBU6TR picture photo
Mfg. Part Number
STM32F101CBU6TR
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH
Datasheet Download
STM32F101CBU6TR.pdf
Availability of STM32F101CBU6TR
QUANTITY
STM32F101CBU6TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F101CBU6TR
Internal Part NumberEIS-STM32F101CBU6TR
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed36MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package48-UFQFPN (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F101CBU6TR
Related LinksSTM32F1, STM32F101CBU6TR Datasheet, ST Distributor
STM32F101CBU6TR Details Description
Related parts for STM32F101CBU6TR
RES 442K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.5% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMB datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.2A SOT963 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 226K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf