ST STM32F103VET7TR
STM32F103VET7TR picture photo
Mfg. Part Number
STM32F103VET7TR
Brief Description
MCU ARM 32BIT 512K FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F103VET7TR.pdf
Availability of STM32F103VET7TR
QUANTITY
STM32F103VET7TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F103VET7TR
Internal Part NumberEIS-STM32F103VET7TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F103VE View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package1,000
SeriesSTM32 F1
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed72MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O80
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F103VET7TR
Related LinksSTM32F1, STM32F103VET7TR Datasheet, ST Distributor
STM32F103VET7TR Details Description
Related parts for STM32F103VET7TR
CONN SOCKET 26-30AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC 12-BIT PARALLEL D/A 20-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 920MA 220 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUINT 2IN 28-PLCC datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 5MM datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-100V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HEV LC 450VDC 10A BOLTDOWN datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT PIN datasheet.pdf