ST STM32F103ZGT6J
STM32F103ZGT6J picture photo
Mfg. Part Number
STM32F103ZGT6J
Brief Description
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 144LQFP
Datasheet Download
STM32F103ZGT6J.pdf
Availability of STM32F103ZGT6J
QUANTITY
STM32F103ZGT6J Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F103ZGT6J
Internal Part NumberEIS-STM32F103ZGT6J
Standard Package60
Core Size32-Bit
Speed72MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
Number of I/O112
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F103ZGT6J
Related LinksSTM32F1, STM32F103ZGT6J Datasheet, ST Distributor
STM32F103ZGT6J Details Description
Related parts for STM32F103ZGT6J
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 8A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 30A PLUS247 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS VERT 5ROW datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 219MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf