ST STM32F215VGT6
STM32F215VGT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F215VGT6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU ARM 1024KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F215VGT6.pdf
Availability of STM32F215VGT6
QUANTITY
STM32F215VGT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F215VGT6
Internal Part NumberEIS-STM32F215VGT6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32F215VG View All Specifications
Product Training ModulesHealthcare and Wellness
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F2
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed120MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, MMC, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O82
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size132K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F215VGT6
Related LinksSTM32F, STM32F215VGT6 Datasheet, ST Distributor
STM32F215VGT6 Details Description
Related parts for STM32F215VGT6
CAP ALUM 30UF 450V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
CONN FPC VERT 55POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 375MA 2.6 OHM datasheet.pdf
LED DURIS S5 NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1W DO213AB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf