ST STM32F373VBT7
STM32F373VBT7 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F373VBT7
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
STM32F373VBT7.pdf
Availability of STM32F373VBT7
QUANTITY
STM32F373VBT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F373VBT7
Internal Part NumberEIS-STM32F373VBT7
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F3
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed72MHz
ConnectivityCAN, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsDMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size24K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 1x12b, 3x16b, D/A 3x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F373VBT7
Related LinksSTM32F, STM32F373VBT7 Datasheet, ST Distributor
STM32F373VBT7 Details Description
Related parts for STM32F373VBT7
IC CPLD 256MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 5V 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 180MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS VERT DUAL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 300MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf