ST STM32F405OGY6TR
STM32F405OGY6TR picture photo
Mfg. Part Number
STM32F405OGY6TR
Brief Description
IC MCU ARM 1MB FLASH 90WLCSP
Datasheet Download
STM32F405OGY6TR.pdf
Availability of STM32F405OGY6TR
QUANTITY
STM32F405OGY6TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F405OGY6TR
Internal Part NumberEIS-STM32F405OGY6TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F4
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed168MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O72
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 13x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case90-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package90-WLCSP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F405OGY6TR
Related LinksSTM32F4, STM32F405OGY6TR Datasheet, ST Distributor
STM32F405OGY6TR Details Description
Related parts for STM32F405OGY6TR
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1505TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG DL BCK/LINEAR SYNC 16WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.2A 4SDFN datasheet.pdf