ST STM32F437IGH6
STM32F437IGH6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32F437IGH6
Brief Description
IC MCU ARM 1MB FLASH 176BGA
Datasheet Download
STM32F437IGH6.pdf
Availability of STM32F437IGH6
QUANTITY
STM32F437IGH6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32F437IGH6
Internal Part NumberEIS-STM32F437IGH6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package168
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 F4
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed168MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, Ethernet, I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O140
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size256K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case176-UFBGA
Supplier Device Package176-UFBGA (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32F437IGH6
Related LinksSTM32F, STM32F437IGH6 Datasheet, ST Distributor
STM32F437IGH6 Details Description
Related parts for STM32F437IGH6
MOSFET N-CH 100V 25A D-PAK datasheet.pdf
CARD EDGE 40POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 56A datasheet.pdf