ST STM32L053R6T6
STM32L053R6T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L053R6T6
Brief Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM32L053R6T6.pdf
Availability of STM32L053R6T6
QUANTITY
STM32L053R6T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L053R6T6
Internal Part NumberEIS-STM32L053R6T6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMMS/15/9201 27/Apr/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L0
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.65 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L053R6T6
Related LinksSTM32L, STM32L053R6T6 Datasheet, ST Distributor
STM32L053R6T6 Details Description
Related parts for STM32L053R6T6
SCOTCH CODE REFILL # 7 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 25.4A 2 MOHM SMD datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY SYNC 16SOP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SST3 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC60S/AE60M/CPC60S datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 120KM LC REC datasheet.pdf
ASSY RND 9.9MM 6.5MM HT 90DEG datasheet.pdf