ST STM32L151RDT6
STM32L151RDT6 picture photo
Mfg. Part Number
STM32L151RDT6
Brief Description
MCU ARM 384KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM32L151RDT6.pdf
Availability of STM32L151RDT6
QUANTITY
STM32L151RDT6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L151RDT6
Internal Part NumberEIS-STM32L151RDT6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM32L151RD View All Specifications
STM32L151RD View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Healthcare and Wellness
STM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSTM32 32-bit Cortex MCUs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O51
Program Memory Size384KB (384K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size12K x 8
RAM Size48K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 21x12b; D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L151RDT6
Related LinksSTM32L, STM32L151RDT6 Datasheet, ST Distributor
STM32L151RDT6 Details Description
Related parts for STM32L151RDT6
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCR 12A 15MA 800V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
GDT 300V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
MOTION CONTROL MODULE 16 AXIS datasheet.pdf
HD SMT SHRD datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf