| Internal Part Number | EIS-STM32L151RDY6TR | |
| Product Training Modules | STM32Cube | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Series | STM32 L1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 | |
| Core Size | 32-Bit | |
| Speed | 32MHz | |
| Connectivity | I²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 51 | |
| Program Memory Size | 384KB (384K x 8) | |
| Program Memory Type | FLASH | |
| EEPROM Size | 12K x 8 | |
| RAM Size | 48K x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Data Converters | A/D 21x12b; D/A 2x12b | |
| Oscillator Type | Internal | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |