ST STM32L152ZCT6TR
STM32L152ZCT6TR picture photo
Mfg. Part Number
STM32L152ZCT6TR
Brief Description
IC MCU ARM 256K FLASH 144LQFP
Datasheet Download
STM32L152ZCT6TR.pdf
Availability of STM32L152ZCT6TR
QUANTITY
STM32L152ZCT6TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM32L152ZCT6TR
Internal Part NumberEIS-STM32L152ZCT6TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSTM32Cube
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O115
Program Memory Size256KB (256K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size8K x 8
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 40x12b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM32L152ZCT6TR
Related LinksSTM32L1, STM32L152ZCT6TR Datasheet, ST Distributor
STM32L152ZCT6TR Details Description
Related parts for STM32L152ZCT6TR
FIXED IND 1.5UH 6.4A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 46POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1000 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf