ST STM8AF52AATAX
STM8AF52AATAX picture photo
Mfg. Part Number
STM8AF52AATAX
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
STM8AF52AATAX.pdf
Availability of STM8AF52AATAX
QUANTITY
STM8AF52AATAX Order Process
Ship out your order
Specifications of STM8AF52AATAX
Internal Part NumberEIS-STM8AF52AATAX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM8A
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorSTM8A
Core Size8-Bit
Speed24MHz
ConnectivityCAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O68
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM8AF52AATAX
Related LinksSTM8AF, STM8AF52AATAX Datasheet, ST Distributor
STM8AF52AATAX Details Description
Related parts for STM8AF52AATAX
CONN HEADER 4POS STR W/CLIP TIN datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 3LVL .300 20POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.25A 52 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CLAMP SCREW MNT NAT 5/16" HOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 100A datasheet.pdf