ST STM8L151F2U6TR
STM8L151F2U6TR picture photo
Mfg. Part Number
STM8L151F2U6TR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 8BIT 4KB FLASH 20-UFQFPN
Datasheet Download
STM8L151F2U6TR.pdf
Availability of STM8L151F2U6TR
QUANTITY
STM8L151F2U6TR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM8L151F2U6TR
Internal Part NumberEIS-STM8L151F2U6TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM8L151F2 View All Specifications
STM8L151F2 View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM8L EnergyLite
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorSTM8
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Number of I/O18
Program Memory Size4KB (4K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN
Supplier Device Package20-UFQFPN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM8L151F2U6TR
Related LinksSTM8L15, STM8L151F2U6TR Datasheet, ST Distributor
STM8L151F2U6TR Details Description
Related parts for STM8L151F2U6TR
REG SW 1.8V 5.5A SMD datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 48" RG-59 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR40H/AE40M/HKR40H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf