ST STM8L151R8T6
STM8L151R8T6 picture photo
Mfg. Part Number
STM8L151R8T6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
STM8L151R8T6.pdf
Availability of STM8L151R8T6
QUANTITY
STM8L151R8T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STM8L151R8T6
Internal Part NumberEIS-STM8L151R8T6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM8L151R8 View All Specifications
STM8L151R8 View All Specifications
Product Training ModulesSmart Grid Solutions: Smart Grid Distribution/Smart Meters
Healthcare and Wellness
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM8L EnergyLite
PackagingTray
Core ProcessorSTM8
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, IR, POR, PWM, WDT
Number of I/O54
Program Memory Size64KB (64K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size2K x 8
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 28x12b, D/A 2x12
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LQFP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM8L151R8T6
Related LinksSTM8L1, STM8L151R8T6 Datasheet, ST Distributor
STM8L151R8T6 Details Description
Related parts for STM8L151R8T6
WASHER SHOULDER #2 NYLON datasheet.pdf
VARISTOR 470V 2.5KA DISC 12MM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 28MH PC MNT datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 70NS 34PCM datasheet.pdf
RES SMD 34.8 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NAT SHLD 2000' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 5MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 5SOP datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT MTG ENDS 7C datasheet.pdf