ST STM8S903K3T6CTR
STM8S903K3T6CTR picture photo
Mfg. Part Number
STM8S903K3T6CTR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP
Datasheet Download
STM8S903K3T6CTR.pdf
Availability of STM8S903K3T6CTR
QUANTITY
STM8S903K3T6CTR Order Process
Ship out your order
Specifications of STM8S903K3T6CTR
Internal Part NumberEIS-STM8S903K3T6CTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTM8S903K3 View All Specifications
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductFlasher Series of Production Tools
Standard Package2,400
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSTM8S
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorSTM8
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O28
Program Memory Size8KB (8K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size640 x 8
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.95 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 7x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LQFP
Supplier Device Package32-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STM8S903K3T6CTR
Related LinksSTM8S90, STM8S903K3T6CTR Datasheet, ST Distributor
STM8S903K3T6CTR Details Description
Related parts for STM8S903K3T6CTR
CONN SPLICE PARA 1/0 AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 200MA 6 OHM TH datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3V IN 5/5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED LENS 3MM LOW PRO GREEN datasheet.pdf
Connector Header 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
COPPR PARA SPLICE CMA 240000-280 datasheet.pdf
PREP MOTION D OFFSET KIT 1 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf