Samtec, Inc. STMM-105-02-T-D-SM-10
STMM-105-02-T-D-SM-10 picture photo
Mfg. Part Number
STMM-105-02-T-D-SM-10
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEA SHR 10 POS 2MM SMD
Datasheet Download
STMM-105-02-T-D-SM-10.pdf
Availability of STMM-105-02-T-D-SM-10
QUANTITY
STMM-105-02-T-D-SM-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of STMM-105-02-T-D-SM-10
Internal Part NumberEIS-STMM-105-02-T-D-SM-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFlex Stack, STMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions Loaded9
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length0.120" (3.05mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STMM-105-02-T-D-SM-10
Related LinksSTMM-105-0, STMM-105-02-T-D-SM-10 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
STMM-105-02-T-D-SM-10 Details Description
Related parts for STMM-105-02-T-D-SM-10
CONN RING 14-16 AWG #8 BLU P-G datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 250MA 400 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf