ST STN2NF10
STN2NF10 picture photo
Mfg. Part Number
STN2NF10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 2.4A SOT-223
Datasheet Download
STN2NF10.pdf
Availability of STN2NF10
QUANTITY
STN2NF10 Order Process
Ship out your order
Specifications of STN2NF10
Internal Part NumberEIS-STN2NF10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTN2NF10 View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 1.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds280pF @ 25V
Power - Max3.3W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STN2NF10
Related LinksSTN2, STN2NF10 Datasheet, ST Distributor
STN2NF10 Details Description
Related parts for STN2NF10
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RUBBER PLUG 20-16AWG GREEN datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 16-QFN datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 7.08M datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 10PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf