ST STP11NM60FD
STP11NM60FD picture photo
Mfg. Part Number
STP11NM60FD
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220
Datasheet Download
STP11NM60FD.pdf
Availability of STP11NM60FD
QUANTITY
STP11NM60FD Order Process
Ship out your order
Specifications of STP11NM60FD
Internal Part NumberEIS-STP11NM60FD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP11NM60FD View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesFDmesh™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs450 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds900pF @ 25V
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP11NM60FD
Related LinksSTP11, STP11NM60FD Datasheet, ST Distributor
STP11NM60FD Details Description
Related parts for STP11NM60FD
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 3600UF 500V SCREW datasheet.pdf
RECEIVER FOR E3C-1 datasheet.pdf
TGON 805 12X18" GRAPHITE datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL RCPT CABLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 1.0MM datasheet.pdf