ST STP11NM60FD
STP11NM60FD picture photo
Mfg. Part Number
STP11NM60FD
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220
Datasheet Download
STP11NM60FD.pdf
Availability of STP11NM60FD
QUANTITY
STP11NM60FD Order Process
Ship out your order
Specifications of STP11NM60FD
Internal Part NumberEIS-STP11NM60FD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP11NM60FD View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesFDmesh™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs450 mOhm @ 5.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds900pF @ 25V
Power - Max160W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP11NM60FD
Related LinksSTP11, STP11NM60FD Datasheet, ST Distributor
STP11NM60FD Details Description
Related parts for STP11NM60FD
RES 470 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
TIMER ANALOG W/ RESET datasheet.pdf
POWER STRIP 48" 20A 8OUT 15'C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS datasheet.pdf