ST STP15NM60N
STP15NM60N picture photo
Mfg. Part Number
STP15NM60N
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 14A TO-220
Datasheet Download
STP15NM60N.pdf
Availability of STP15NM60N
QUANTITY
STP15NM60N Order Process
Ship out your order
Specifications of STP15NM60N
Internal Part NumberEIS-STP15NM60N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMDmesh™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs299 mOhm @ 7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs37nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1250pF @ 50V
Power - Max125W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP15NM60N
Related LinksSTP15, STP15NM60N Datasheet, ST Distributor
STP15NM60N Details Description
Related parts for STP15NM60N
IC INVERTER HEX 14-DIP datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 85A 1200V FO-T-A datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf
RES 169 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 920MA 260 MOHM datasheet.pdf
15KV 160A ASL - 2 SHOT - U.S datasheet.pdf