| Internal Part Number | EIS-STP16C596TTR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Lighting Product Selector | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - LED Drivers | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | Linear | |
| Topology | Shift Register | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Number of Outputs | 16 | |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V | |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V | |
| Voltage - Output | 16V | |
| Current - Output / Channel | 120mA | |
| Frequency | 25MHz | |
| Dimming | - | |
| Applications | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |