ST STP20NF06L
STP20NF06L picture photo
Mfg. Part Number
STP20NF06L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 20A TO-220
Datasheet Download
STP20NF06L.pdf
Availability of STP20NF06L
QUANTITY
STP20NF06L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP20NF06L
Internal Part NumberEIS-STP20NF06L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP20NF06L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs70 mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs7.5nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds400pF @ 25V
Power - Max60W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP20NF06L
Related LinksSTP20, STP20NF06L Datasheet, ST Distributor
STP20NF06L Details Description
Related parts for STP20NF06L
RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 4.38"LX3.25"W datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE PRINT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.6A 30 MOHM TH datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 600V GBL datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
OSC XO 16.6666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf