ST STP22NF03L
STP22NF03L picture photo
Mfg. Part Number
STP22NF03L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 22A TO-220
Datasheet Download
STP22NF03L.pdf
Availability of STP22NF03L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STP22NF03L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP22NF03L
Internal Part NumberEIS-STP22NF03L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP22NF03L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C22A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 11A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs9nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds330pF @ 25V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP22NF03L
Related LinksSTP22, STP22NF03L Datasheet, ST Distributor
STP22NF03L Details Description
Related parts for STP22NF03L
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX RT ANG 5V datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 1.42GHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PORT X4 ROUT GATEWAY EVDO SPRINT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 100KPA GAUGE datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf