ST STP40NF10L
STP40NF10L picture photo
Mfg. Part Number
STP40NF10L
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 40A TO-220
Datasheet Download
STP40NF10L.pdf
Availability of STP40NF10L
QUANTITY
STP40NF10L Order Process
Ship out your order
Specifications of STP40NF10L
Internal Part NumberEIS-STP40NF10L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP40NF10L View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs33 mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs64nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2300pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP40NF10L
Related LinksSTP40, STP40NF10L Datasheet, ST Distributor
STP40NF10L Details Description
Related parts for STP40NF10L
CONN RCPT .100" 44POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 560K OHM 0804 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 130A SOT-227 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
4.2MM W/W TPA CONN. MALE UPPER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 39000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf