ST STP40NS15
STP40NS15 picture photo
Mfg. Part Number
STP40NS15
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 40A TO-220
Datasheet Download
STP40NS15.pdf
Availability of STP40NS15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
STP40NS15 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP40NS15
Internal Part NumberEIS-STP40NS15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesMESH OVERLAY™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C40A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs52 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2400pF @ 25V
Power - Max140W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP40NS15
Related LinksSTP4, STP40NS15 Datasheet, ST Distributor
STP40NS15 Details Description
Related parts for STP40NS15
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 3.5MM datasheet.pdf
35MM HS ASSY ULTEM CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
FEP WIRE 28AWG GR 500' datasheet.pdf
OTHER ELASTOMERS datasheet.pdf
1200UF 10V 10X25MM 105C 7000H datasheet.pdf