ST STP60NF06FP
STP60NF06FP picture photo
Mfg. Part Number
STP60NF06FP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 30A TO220FP
Datasheet Download
STP60NF06FP.pdf
Availability of STP60NF06FP
QUANTITY
STP60NF06FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STP60NF06FP
Internal Part NumberEIS-STP60NF06FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP60NF06FP View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs16 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1810pF @ 25V
Power - Max30W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP60NF06FP
Related LinksSTP60, STP60NF06FP Datasheet, ST Distributor
STP60NF06FP Details Description
Related parts for STP60NF06FP
CONN HEADER 40POS 4MM SMT 0.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
RES SMD 1.74KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X1MM W/ADH datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 9POS .100 datasheet.pdf
FIXED IND 440NH 72A 0.22 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf