ST STP75NF75FP
STP75NF75FP picture photo
Mfg. Part Number
STP75NF75FP
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 80A TO-220FP
Datasheet Download
STP75NF75FP.pdf
Availability of STP75NF75FP
QUANTITY
STP75NF75FP Order Process
Ship out your order
Specifications of STP75NF75FP
Internal Part NumberEIS-STP75NF75FP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP75NF75 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs11 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3700pF @ 25V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220FP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP75NF75FP
Related LinksSTP75, STP75NF75FP Datasheet, ST Distributor
STP75NF75FP Details Description
Related parts for STP75NF75FP
CONN PC/104 KIT 104POS UNKEYED datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMA datasheet.pdf
24P MTA100 CONN ASSY GRN LF datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS RK1 1A 250V datasheet.pdf
RES 665 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 140MA 3.5 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL datasheet.pdf