ST STP77N6F6
STP77N6F6 picture photo
Mfg. Part Number
STP77N6F6
Brief Description
MOSFET N CH 60V 77A TO-220
Datasheet Download
STP77N6F6.pdf
Availability of STP77N6F6
QUANTITY
STP77N6F6 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP77N6F6
Internal Part NumberEIS-STP77N6F6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP77N6F6 View All Specifications
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VI
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C77A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7 mOhm @ 38.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs76nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5300pF @ 25V
Power - Max80W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP77N6F6
Related LinksSTP7, STP77N6F6 Datasheet, ST Distributor
STP77N6F6 Details Description
Related parts for STP77N6F6
RECTIFIER BRIDGE 25A 50V GBPC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TOP MOUNT 8 OUTLET PNP 15M datasheet.pdf
METAL TO METAL datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf