ST STP80N10F7
STP80N10F7 picture photo
Mfg. Part Number
STP80N10F7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO-220
Datasheet Download
STP80N10F7.pdf
Availability of STP80N10F7
QUANTITY
STP80N10F7 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP80N10F7
Internal Part NumberEIS-STP80N10F7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Voltage Power MOSFETs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesDeepGATE™, STripFET™ VII
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs45nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3100pF @ 50V
Power - Max110W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP80N10F7
Related LinksSTP80, STP80N10F7 Datasheet, ST Distributor
STP80N10F7 Details Description
Related parts for STP80N10F7
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC BUFF/CNVRTR HEX N-INV 16TSSOP datasheet.pdf
16MM RECTANGULAR SCREEN BLUE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 (Coax) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 5.2A 20 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.4A 70 MOHM SMD datasheet.pdf