ST STP80NF55L-06
STP80NF55L-06 picture photo
Mfg. Part Number
STP80NF55L-06
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Datasheet Download
STP80NF55L-06.pdf
Availability of STP80NF55L-06
QUANTITY
STP80NF55L-06 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP80NF55L-06
Internal Part NumberEIS-STP80NF55L-06
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP80NF55L-06 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ II
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs136nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4850pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP80NF55L-06
Related LinksSTP80N, STP80NF55L-06 Datasheet, ST Distributor
STP80NF55L-06 Details Description
Related parts for STP80NF55L-06
HOOK-UP SOLID 18AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 150MA 400 MOHM datasheet.pdf
LIGHT ENGINE 9X1W GREEN W/HOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 6POS W/PIN datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V COIN 24.5MM TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC FPGA 179 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 18pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf