ST STP85N3LH5
STP85N3LH5 picture photo
Mfg. Part Number
STP85N3LH5
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 80A TO-220
Datasheet Download
STP85N3LH5.pdf
Availability of STP85N3LH5
QUANTITY
STP85N3LH5 Order Process
Ship out your order
Specifications of STP85N3LH5
Internal Part NumberEIS-STP85N3LH5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTP85N3LH5 View All Specifications
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesSTripFET™ V
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs5.4 mOhm @ 40A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1850pF @ 25V
Power - Max70W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STP85N3LH5
Related LinksSTP85, STP85N3LH5 Datasheet, ST Distributor
STP85N3LH5 Details Description
Related parts for STP85N3LH5
JUMPER-H1507TR/A2015G/H1505TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 5.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
IC CONTACTLESS READER 32HVQFN datasheet.pdf
381 TB FXD 180 TMT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf